Umblikal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Umblikal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Umblikal Arter, Umblikal kordon içerisindeki iki arterden birisinin olmaması sonucu ortaya çıkar. Normal Umblikal kordon içerisinde bir toplardamar ve 2 atardamar vardır. Bu iki arterden birisi mesanenin sağ kısmında diğeri ise sol taraftan gelerek kordon içerisine girerek topar damar ile sarmal biri şekilde devam eder. Tek arter olduğunda kişiler kişinin görevini tek bir arter üstlenir.

Umblikal arterin, kişilerde görülme sıklığı yeni doğan bebeklerde anormal derecede sıktır. Birçok yapılan araştırmalarda tek Umblikal görülme vakıası %0,08-1,9 gibi değişik değerlendirmeler oluşmuştur.


Umblikal arterin tanısı nasıl konulur?


Tanıdaki en belirgin bulgu, ultrasonografik değerlendirme sonucu Umblikal kordonun kesitinde iki damar birden görülmesidir. Görüntülenen kordon kesiti içerisinde kordonun plasentadan ayrılma yerinin en az üç cm uzağında olmamalıdır. Normalde Umblikal kordon yapısındaki arterlerin her biri birbirine eşittir. Arterlerin çapları toplardamar çapının t-yarısına eşittir. Bir tek Umblikal arter durumlarında arter çapı toplardamar çapının iki katıdır. Umblikal arterin sağ tarafında yokluğu %70 civarında iken solda olan umblikal arterin yokluğu %3*0 civarındadır. Özellikle tek umblikal arter saptanan olguların çoğunda anomalilerin varlığına rastlanmıştır. Umblikal arterin tekli olduğu durumlarda ilave anomalilere rastlanmıştır.


Bu anomalilerin en sık görülenleri arasında

  • Fenal santral sinir sistem,
  • Trizomi-13,
  • Yüz anomalileri,
  • Ekstremite anomalileri,
  • Trizomi-18,
  • Kromozom anomalileri,
  • Böbrek anomalileri'dir.
Tek Umblikal anomalilerde fetal büyüme gelişmesi %20 civarında gelişme geriliği görülür.

İlave anomali görülmeyen olgularda ise kromozomal anomali olması asla beklenmez. Bu nedenle izole olgularda karyotip tayini hastaya önerilmez. İzole olgularında hastada Progroz genellikle iyidir. Bunların ortalama %20'lik bölümü fetal genişleme ve gerilemesi görülebilir. Bu nedenle böyle kişilerin gebelik dönemlerinde sık sık kontrol edilmesi gerekir. Özellikle bu tür olguların ışığında kromozom anomalilerin olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Umblikal Arter Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Arter Basıncı

Arter Basıncı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Femoral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Femoral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?