Femoral Arter Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Femoral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Femoral Arter, Çoğu zaman ayaklara ve bacaklara giden atar damarların daralması ya da tıkanması anlamını taşır. İlerleme süresi olarak kollateralın damar varlığı ve yayılımı ile bulunan hastalıktır. Yani bacak kısmında bulunan arterin veya venin çeşitli sebeplere bağlı olarak tıkanıklıklar dahilinde tanımlanır. Bu tıkanıklar genelde elli yaş üzerinde olan kişilerde ateroskleroz denilen plaklara bağlı oluşur. Arterlere bağlı oluşan bu tıkanıklık ile venlere bağlı oluşan tıkanıklarında en fazla tutulan; İliyak, femoral ve popliteal arterlerdir. Arter tıkanıklığında tanı doppler USG denilen yöntemle yapılır. Tıkanıklık yeri ise anjiografi ile saptanır. Arter tıkanıklıklarında tedavi ise cerrahi uygulamadır. Bunun için embolektomi yapılır. Operasyonu dahilinde ilk 6-7 saat içinde uygulanır. Şayet cerrahi yöntem yapılmaz ise bu durumda da hastaya trombolitik tedavi uygulanır. Bu amaçla trombüs oluşurken bu şekilde eritilmeye çalışılır. Venlere bağlı oluşan tıkanıklıklar için derin ven trombozu denilen bir durum ortaya çıkar. Bacak kısmında derin ven arterinde tamamı veya yarısı kadar olan bir tıkanmadır. Genelde bacak kısmında bulunan soleus kas Venöz sinüslerinde ve posterior tibial ve paroneal vende görülür. Tanısı olarak derin ven trombozu laboratuvar testleri ile konur. Doppler USG'den de yararlanılabilir.

Femoral Arter Nedenleri; Bacak damar hastalığına bağlı olarak gelişen faktörler arasında sigara, hipertansiyon, şeker hastalığı, kanda kolesterol seviyesinin yüksek olması, yaşlılığa bağlı olarak hareketsiz yaşam gibi nedenleridir. Yanı sıra bacak damar hastalığı genellikle erkek bireylerde daha fazla görülmektedir. Çünkü damar hastalığına yaş ilerledikçe daha sık görülür. Bunu nedeni ise damar hastalığının sonucu olarak ayaklara ve bacaklara giden kan akımı tıkanıklıklar ve darlıklar sebebiyle azalır. En fazla neden olan ateroskleroz olarak uyluk kemiğinde bulunan femoral atar damar etkilenir. Bilhassa ateron plağı nedeni ile damar içerisinde daralma başlar. Bu olay bir süre sonra tıkanma şeklinde ortaya çıkar. Genelde bu tıkanıklık bir veya birkaç damarda olmakla beraber, hastalık vücudun tüm damarlarını farklı oranlarda tutar. Zamanla artan daralma şekli damarın tamamını tıkanması ile sonuçlanır. Tıkanıklığın aşağı seviyelerinde kan akımı ve basıncı azalır. Bu durumda dokular beslenemediği için hastaların bazılarında yoğun olarak görülebilir.

Femoral Arter Tedavisi; Tedavisinde ise antikoagülasyon, antibiyoterapi ve ağrı kesiciler kullanılır. Antikoagülasyon yapan ilaçlar ile hastada kontrendike vena filtresi de yapılabilir. Bacak damarındaki tıkanıklık diz altındaki küçük damar yapılara bu tedavi uygulanır. Postfilebitik Sendromu; Derin ven trombozunda en sık görülen geç komplikasyondur. Çoğunlukla şişlik ve ülserasyon belirtileri gösterir. Bacakta şişlik oranı gün içerisinde ilerleyen saatlerde artar. Tedavi olarak istirahat ve ayağın yükseğe kaldırılması ile hafifler. Flegmasyo Alba Dolensi; İliyak ve femoral venlerin akut tıkanmasına bağlı olarak gelişir. Genellikle teombolitik tedavisi uygulanır. Pulmoner Embolisi; Pulmoner arterin trombusu ile tıkanması sonucu gelişen mekanik bir obstrüksiyonudur. Pulmoner vazospazm, pulmoner hipertansiyon, kan oksijenizasyonu ile alakalı azalma ve bronkospazm gelişimidir. Tedavi ise heparin ve fibrinolitiklerdir.

Femoral Arter Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Basıncı

Arter Basıncı

Vertebral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Vertebral Arter Belirtileri ve Tedavisi