Arter Damarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arter Damarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter damarı, diğer bir adıyla atar damar, kalpten gelen kanı vücuda taşıyan damardır. Beyin, kaslar, kollar, bacaklar, akciğerler ve karın içindeki tüm organlar arter damarları ile taşınan kandan oksijen alır ve çalışmasını sağlar. Arter damarları dolaşım sisteminin ana elemanlarıdır. Akciğer atardamarı hariç diğer atardamarlar temiz kan taşırlar. Atardamarlarda kanın akış yönü merkezden etrafa doğru olmaktadır. Merkezden çevreye yayıldıkça çapları küçülmektedir. Çapı en büyük olan atardamar aort, çapı biraz daha küçük olan arter, daha sonra arteriol, en küçük noktada olanlara ise kapiller denir. Arter damarları genellikle vücudun derin kısımlarında bulunur. Buda dışarıdan olan çok derin olmayan kesiklerde fazla kan kaybını önler.


Arter damar hastalıkları


Arter damarlarında görülen rahatsızlık damar sertiliği ya da diğer bir adıyla damar kireçlenmesi olarak görülür. Arter damarları nadiren pıhtılaşmaya bağlı olarak tıkanma olur. Genelde Burger hastalığı ve Takayasu hastalığı da damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Bu hastalık herkeste görülebildiği gibi daha çok 50 yaş üstü kişilerde, sigara içenlerde, kolesterolü sürekli yüksek kişilerde, şeker hastalığı ve hipertansiyonu olan kişilerde görülmektedir. Arter damarlar vücudun neredeyse tamamına kan taşıdığı için tıkanma her yerde görülebilir. Hastalık tedavi edilmezse ölüm, felç ya da uzuv kaybı olabilmektedir. Bu belirtiler;
  • Kalp bölgesinde kalp spazmı, kalp krizi ya da göğüste ağrı yapabilir.
  • Boyun ya da beyinde olursa görme ve konuşma bozukluğu ya da felç olabilir.
  • Kolda olursa iş yaparken kolun çabuk yorulması ve ağrıması gibi belirtiler verir. Genellikle sol kolda görülür.
  • Bacakta olursa yürürken baldır bölgesinde ağrı olur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?


Damar tıkanıklığı ilaçla ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. İlk etapta ilaç tedavisi uygulanmakta yakınmalar devam ederse cerrahi müdahaleye geçilmektedir. Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar hastalığını seyrini geriye çevirebilmektedir. Arter damar tıkanıklığı olan kişiler yaşam beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli, sigara içiyorsa bırakmalı ve düzenli egzersiz yapmalıdır.

Arter Damarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arter Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Arter Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Umblikal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Umblikal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi