Arter Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arter Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Kan Gazı, kandaki karbondioksit oranını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Her derecedeki doktor kıdem farkı olmadan kan gazı sonuçlarını yorumlayabilir.


Arter Kan Gazı İnceleme Endikasyonları


Kişide var olan asit-baz dengesi bozukluğunun tanısı, takibi, tedavisi veya tedaviye yanıtının gözlenmesi.

Kişide var olan solunum yetmezliğinin tanısı, tedavisi veya tedaviye yanıt verip vermemesi durumu.

Ani gelişen ve sebebi açıklanamayan nefes darlığı, solunum sıkıntısı, solunumda durma, bilinç bulanıklığı gibi patojen durumların sebebinin araştırılması.


Arter Kan Gazı İncelemesi Nasıl Yapılır?


Arter kan gazı incelemesi; kan gazı ölçüm cihazları tarafından yapılır. Kan örneği steril bir şekilde alınmalı, taşınmalı ve cihaza yerleştirilmelidir. Kan örneği almak için en sık kullanılan yöntem; radial, brakial veya femoral artere küçük bir kesi atılması ve küçük hacimli bir enjektörle bölgeye ponksiyon yapılmasıdır. Sık kan gazı tahlili istenen hastalarda radial artere bir katater yerleştirilmesi daha uygundur. Kan gazı için alınan örnek derhal incelenmeli asla bekletilmemelidir fakat örnek eğer bekletilmeli veya uzağa gönderilecekse; enjektör buz aküsü üzerinde tutulmalı ve bu şekilde taşınmalıdır fakat bu süre 30 dk geçmemelidir.


Arter Kan Gazı Tahlilleri Nasıl Değerlendirilir


Arter Kan Gazı sonucu belirli parametreler arasında ölçüm sonuçlarına bağlı olarak değerlendirilir ve hekim tanıyı bu şekilde koyar. Cihaza verilen materyalin steril olması bu açıdan çok önemlidir. Parametrik değerler bilinmezse kan gazı tayini yapmak mümkün değildir. PaO2 ve SaO2 oksijenlenmeyi, PaCO2 alveol ventilasyonunu, PaO2 ve PaCO2 alveol ve arter arasındaki oksijen farkını, pH ve PaCO2 HCO3 ise asit-baz değerini ölçmek için kullanılır. Arter kandaki PaCO2 un azalmasına hipoksemi denir. Hipoksemi sonucu dokuda oksijenlenmenin azalmasına ise hipoksi denir.

Arter Kan Gazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Arter Basıncı

Arter Basıncı

Haber Bülteni