Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Popliteal Arter, Tarihçesi çok eskilere uzanır. Milattan önce 1550'li yıllarda uygarlık tarihinin medeniyetlerinde popliteal arter hastalığı ile alakalı bir durumdan bahsedilmektedir. Genelde bacak atardamarında daralmaya ve tıkanmaya bağlı olarak seyreden bu hastalık yol yürüyerek ve zamanla ilerledikten sonra dinlenme halinde iken bacaklarda ağrılar ve kramplarla kendini gösteren bir hastalıktır. Popliteal arterin Türkçe karşılığı Atar Damar'dır. Bu atar damar kalpten pompalanan kanı taşıyan boru sistemi olarak tanımlanabilir. Yani beyin, kaslar, kollar, bacaklar, akciğerler ve deri, karnın iç kısmında bulunan tüm organlar karaciğer, mide, bağırsaklar, böbrekler ve dalak gibi tüm dokular, atar damarlar yolu ile taşınan kandan oksijen alır beslenir. Popliteal arter hastalığı kalbin dışındaki tüm dokular ve organlara giden atar damarlara verilen genel isimdir. Popliteal arter hastalığı devamlı olarak arter duvarında bulunan tabakaları arasında kolesterol içeriği halinde damar içerisine doğru uzanan kabartılar sonucunda damarların daralması ile bunun neticesinde damarın beslediği bölgeye yeterince kan gitmemesi durumudur. Bazen damar duvarının iltihabı şeklinde hastalıkları romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemini bozan hastalıklar, damar içerisinde pıhtılar, genetik olan hastalıklar ya da başka hastalıklar sonucunda da damarlarda daralma görülebilir. Damarların içerisinde bulunan darlıklar genişletilirken pıhtıyı önleyici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların bazıları aspirin ya da buna benzer olanlarıdır. Bazı hastalar sakinleştirici ilaçlar da kullanabilir.


Popliteal Arter Damarları


Popliteal arter hastalığı devamlı olarak arter duvarında bulunan tabakaları arasında kolesterol içeriği halinde damar içerisine doğru uzanan kabartılar sonucunda damarların daralması ile bunun neticesinde damarın beslediği bölgeye yeterince kan gitmemesi durumudur. Bazen damar duvarının iltihabı şeklinde hastalıkları romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemini bozan hastalıklar, damar içerisinde pıhtılar, genetik olan hastalıklar ya da başka hastalıklar sonucunda da damarlarda daralma görülebilir. Damarların içerisinde bulunan darlıklar genişletilirken pıhtıyı önleyici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların bazıları aspirin ya da buna benzer olanlarıdır. Bazı hastalar sakinleştirici ilaçlar da kullanabilir. Karın bölgesinin biraz aşağıya doğru uzanan kısmında yer alan bacakların ana damarlarıdır. Bu bölgede oluşan tıkanmalar bazen sigara içimine bağlı olabiliyor. Bazen de daha çok yol yürümekle de bacak ağrısına yol açmaktadır.

Popliteal Damarları; Her iki dizin ayak arasında bulunan üç tane atardamarıdır. Şeker hastalarında en çok tıkanan bu bölgedeki damarlardır. Bazı durumlarda istirahat ağrısı ve ayak parmaklarında oluşan yara veya kangren şeklinde de kendini gösterebilir. Ancak damar tıkanması genellikle stenotik lezyonları daha yavaş gelişir. Semptomların tamamı her hastaya göre değişim sağlamaktadır.

Krural Damarları; Popliteal damar hastalığında yani bacak tıkanıklıklarında tedavi olarak uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle damar sertliği sorunları üzerinde tedavi edilmelidir. Hastada ilave kalp ve beyin damar tıkanıklıkları incelenerek gerekirse tedavi şekli uygulanmalıdır. Bu amaçla hastaların büyük bir bölümü sorunsuz olarak sağlıklı ve konforlu yaşamlarına devam edebilmektedir.

Popliteal Arter Tedavisi; Tedavi sırasında damar genişletilirken ya da verilen ilaçlara göre kalp hızı ve kan basıncı düşebilir. Ancak bu durum bir sorun oluşmadan düzeltilebilir. Damar duvarından parça ya da pıhtı koparak, diğer damar bölgelerine ulaşır ve o bölgeyi tıkayabilir. Bu nedenle boyun damarı genişletilirken bazen beyinde felç gelişebilir. Damarda yırtılma ve delinme yaşanmaz. Sadece cerrahi bir ameliyat gereksinimi duyulabilir. İlaçlara bağlı olarak her türlü alerji oluşabilir. Fakat diğer ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Popliteal Arter Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arter Basıncı

Arter Basıncı

Arter Damarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Damarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Umblikal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Umblikal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?