Arter Kesisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arter Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Arter Kesisi, son derece önemli ve hızla ilk yardım uygulanması gereken yaralanma şeklidir. Arterler yani atardamarlar vücudumuza kan pompalayan dolaşım organlarıdır. Şiddetli basınç ile kalpten aldığı kanı tüm vücuda dağıtan damar ağına arter yani atardamar denir. En değerli ve yaşam açısından önemli arter ise karotis arterdir.


Arter Yaralanmasının Tespit Edilmesi


Arterler genellikle cilt altında yüzeye yakın ilerlerler, bu sebeple yaralanmaları ve kaza sonucu hasara uğramaları olasıdır. Vücudumuzda genellikle ön kol, el bileği, ayak bileği, ayak gibi organlardaki arterler yaralanmalara en açık olan damarlardır. Bu bölgelerde oluşacak yaralanmalarda kesici veya delici aletlerle açılan yaralarda kan açık renkli parlak kırmızı renktedir. Arter kesisi sonucu oluşan kanamalar genellikle basınçlı ve fışkırma şeklinde oluşur.


Arter Kesisi Durumlarında İlk Yardım


Arter kesisi olduğu tahmin edilen bölgede kanamanın büyüklüğüne bağlı olarak ilk yardım uygulanır. Bu; yara yerine küçük bir pamuk ile basınç yapmaktan, uygulanacak bölgedeki tahribata göre turnike yapmaya kadar farklılık gösterebilir. Kesi ya da kanama küçük bir alanda ve basıncı az ise sadece bir parça temiz bez yardımı ile basınç uygulanarak durdurulabilir. Kanama olan bölgeye havlu tipi veya pamuk türevi biz bezle basınç yapmak tavsiye edilmez. Bu durum bezin sıvıyı çeker olması sebebi ile kanamayı durdurmak yerine kanı içine çekeceğinden daha çok kan kaybına sebep olabilir. İçeriğinde naylon katkısı olan kumaşlar tercih etmek daha doğru olur.

Kanama geniş bir alanda ve şiddetli ise kanamanın olduğu bölgeden yaklaşık dört parmak üstüne turnike uygulamak gerekir. Turnike uygulanacak bölge kanama olan alandan çok uzak veya çok yakın olmamalıdır. Turnike uygulanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu turnikenin belirli aralıklara sıkılıp gevşetilmesi çok önemlidir. Yapılan turnike sürekli sımsıkı bağlı bırakılırsa, turnike uygulanan bölgede kangren oluşabilir.

Arter kesiği olduğundan şüphelenilen bölgede ayrıca kemik kırığından veya çatlağından şüpheleniliyorsa, organ önce atel yardımı ile sabitlenmeli ve daha sonra hızla kanamaya müdahale edilmelidir.

Arter kesikleri ciddi yaralanmalardır ve mutlaka zaman kaybetmeden tıbbi yardıma başvurmak şarttır. İlk yardım uygulayacak kişinin mutlaka eğitim almış olması gerekmektedir aksi halde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Arter Kesisi Yorumları

soru

Ali

31 Mayıs 2018 Perşembe

Bilekte arter damarım kesildi eski el gücümü tekrardan kazanabilirmiyim bana yardımcı Olurmusunuz

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Pulmoner Arter Belirtileri ve Tedavisi

Pulmoner Arter Belirtileri ve Tedavisi

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Brakial Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Brakial Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi

İliak Arter Belirtileri ve Tedavisi