Karotis Arter Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karotis Arter Belirtileri ve Tedavisi

Karotis Arter, vücutta bulunan en önemli arterlerden yani atardamarlardan biridir. Halk arasında şah damarı olarak da adlandırılan bu arter, beyne giden damar ağını besleyen yani beyni besleyen atardamardır. Karotis arterde meydana gelecek herhangi bir tahribat ya da tıkanıklık çok ciddi hastalıkların oluşmasını sağlayabilir.


Karotis Arter Tıkanıklığı Sonucu Oluşan Hastalıklar


Felç: Beynin herhangi bir bölgesine giden kan akımının geçici bile olsa bir süreliğine durması sonucunda oluşan hastalıktır. Felç hastalığı geçici olabileceği gibi çoğunlukla kalıcıdır. Halk arasında nuzül ya da inme olarak da tanımlanan bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda kötü sonuçlar doğurabilir.

Karotis arterde tıkanıklık sonucu hastada felç meydana gelmişse bunu tespit etmenin birkaç yöntemi vardır. Bunların başında anjiyografi yöntemi gelmektedir. Bu yöntem ile tıkanıklığın olduğu bölge tespit edilir ve bölgeye hekimin ne şekilde müdahale edileceğine karar verilir. Hekim stent uygulamasına ya da cerrahi müdahaleye gerek görebilir. Uygulamanın şekli tıkanıklığın şiddetine veya bulunduğu bölgeye göre seçilir.

Beyin Kanaması (Anevrizma): Karotis arterde meydana gelebilecek bir hasar veya tıkanıklık sonucu damar içinde kan akışının sağlanamaması ve damar çeperinden beyin içine kan sızması durumudur. Beyin kanaması şüphesi ile hastaneye gelen bir hastaya derhal müdahale edilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.


Karotis Arter Hastalıklarında Tanı Nasıl Konulur?


Karotis arter hastalıkları önemli hastalıklardır. Karotis arter beyni besleyen atardamar olduğu için hayati önem taşıyan bir damardır. Hastalarda bilinç kaybı, görüşde bulanma, bulantı hissi, konuşmakta zorlanma, üst ve alt ekstremitelerin kontrolünde zorlanma, günlük kolayca cevaplanabilecek soruların cevaplanamaması (Bugün ayın kaçı veya soyadınız nedir vb.) gibi durumlarda derhal hastaya müdahale edilmelidir. Karotis arterde bir tıkanıklık olup olmadığını doppler metodu, ultrasonografi ya da anjiyografi ile tespit etmek mümkündür.

Karotis arter hastalıkları ile noroloji ve nöroşirurji bölümü ilgilenmektedir.


Karotis Arter Hastalıklarında Tedavi Nasıl Yapılır?


Karotis arterde meydana gelen kireçlenme ve tıkanıklıklar sonucu meydana gelen hastalıkların tedavisinde en önemli yöntem cerrahi müdahaledir. Bunun için öncelikle hasta Uzman bir hekim tarafından kontrol edilir ve bedensel parametreleri uygun olduğu anda cerrahi müdahale sağlanarak damardaki tıkanıklık açılır. Ameliyat sonrası hastayı hassas bir süreç beklemektedir. Hekimin sürekli kontrolünde aksatılmadan tedavi uygulanmalıdır.

Karotis Arter Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vertebral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Vertebral Arter Belirtileri ve Tedavisi

Arter Basıncı

Arter Basıncı

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Popliteal Arter Türleri ve Özellikleri

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koroner Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Kan Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?