Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Arter hastalığı, Oldukça yaygın olarak görülen bu hastalıkla kişinin kalbine giden kan ve oksijeni taşıyan ince damarların artarak daralmasına neden olur. Daha çok kişilerin çok yağlı maddeleri sürekli olarak tüketmesi durumunda ortaya çıkar. Özellikle günümüzde çok sevilerek tüketilen tereyağları, yıllar sonra kişilerde damarlarda arter hastalığının başlamasına neden olabilmektedir. Arter hastalığıyla birlikte küçük damarlar tıkandıkça bu damarlar içerisinden geçen kan miktarı azalır ve kalp, vücuttaki kanı tam olarak pompalayamaz. Bu nedenle hastalık kişilerde ciddi olarak göğüs ağrısına neden olur. Arter hastalığı ortaya birçok nedene bağlı olarak çıkar. Bu nedenle bu hastalığın sadece yağlardan kaynaklandığını söylemek yanlış olacaktır. Arter hastalığı, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık tedavi edilmediği zaman diğer damarlarda da başlayarak kişinin ileri ki zamanlarda kalp krizi geçirmesine ya da kalp krizi riskinin artmasına neden olabilmektedir. Bu durumda sorunun hayati tehlike taşıması, acilen tedavilerin yapılmasına ihtiyaç duyurmaktadır. Eğer birazdan sayacağımız belirtiler sizlerde de görülüyorsa bu durumda zaman kaybetmeden doktorunuza giderek sorunun varlığını araştırın.


Arter hastalığı belirtileri nelerdir?

  • İnsanlarda ciddi göğüs ağrıları olur. Bu durum insanlarda bazen ara ara meydana gelse bile bazı insanlarda sürekli olarak görülür. Göğüs ağrısı, arter hastalığı ya da diğer hastalıklar nedeniyle olsa bile eğer kalpten kaynaklanıyorsa ciddi bir şekilde kalp krizini tetikler. Bu nedenle göğüs ağrısının nedenini araştırın.
  • Bu durumun bir diğer nedeniyse insanlarda ara ara sıkışma hissinin görülmesidir. Bu arter hastalığı belirtisi aslında her arter hastasında görülse bile aslında ilk safhalarda görülmeyebilir. Çünkü kişide damarlar tam olarak tıkanmadığı sürece bu belirti ortaya çıkmaz.
  • Kişide sürekli olarak soğuk terlemesi titreme ve bulantı durumlarının meydana gelmesi ve bu belirtiyle birlikte diğer belirtilerin de soruna eşlik etmesi, ciddi bir şekilde arter hastalığı belirtisidir. Bu belirti arter hastalığı şüphesi olan insanlarda özellikle dikkat edilmelidir.
  • Ara ara kalp çarpıntıları meydana gelir. Bu belirti aslında diğer insanlarda da sorun olmasa bile meydana geldiği için genellikle hastalar tarafından net bir şekilde ayırt edilemez. Yani kalp çarpıntısı her ne kadar arter hastalığı belirtisi olsa bile aslında bu durumun farkına varılamaz.

Arter hastalığı neden oluşur?


Arter hastalığının çok sayıda nedeni bulunmaktadır. Bu hastalık, özellikle daha önceden de belirttiğimiz gibi aşırı olarak doymamış yağların tüketilmedi durumunda ortaya çıkmaktadır. Hayvansal yağlar, insan vücudunda kan içerisinde çözünemez ve arter hastalığı başta olmak üzere birçok kalp ve damar hastalığına neden olur. Bu nedenle aşırı yağların arter hastalığının önemli bir nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Bu hastalığına neden olan bir diğer neden ise insanların sürekli olarak aşırı bir şekilde sigara tüketmeleridir. Sürekli olarak tüketilen sigara, sadece kalp damarlarında değil, diğer birçok damar içerisinde plaklaşmaya neden olur. Bu plaklar, direk olarak kişilerde damar hastalıklarının oluşmasına neden olur. Bunların yanında aşırı şişmanlığın arter nedeni olduğunu bilmelisiniz. Aşırı kilolu insanlarda kolesterol ve diğer maddeler biraz daha fazla olduğundan arter hastalığı da çok görülür. Bunların yanında fiziksel aktivitelerin azlığı, menopoz, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yaş, cinsiyet ve genetik yatkınlık gibi nedenler insanlarda arter hastalığı nedenleri arasındadır.

Arter Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni