Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nabız Alınan Arterler, Nabız; Kalbin hızını yansıtır yani kalbin 1 dakika içinde kaç kere kasıldığını gösterir. Kalp her atışında bir miktar kanı aort (Ana atardamar) ve daha sonra ondan ayrılan dallara yollar ve damarların esneye bilme özelliğinden dolayı atardamarlarda buna bağlı bir esneme oluşur. Damar duvarları bu genişlemenin ardından elastiki olduğundan ötürü eski durumuna döner, ardından bir sonraki kasılma ile yeni bir basınç dalgası oluşarak tekrar genişler ve bu böyle canlının yaşamı boyunca devam eder gider. İşte bu genişleme, damarların yüzeysel seyrettiği yerlerde (Kasık, el bileği, ayak dirseği, dirsek içi ve şakak gibi) nabız basıncı olarak hissedilir.

Atardamar; Atardamar veya diğer adıyla arter, kalpten vücudumuza kan taşıyan damarlardır. Pulmoner arter ve umblikal arterler dışında oksijenlenmiş kanı taşırlar. Vücuttaki dolaşım sistemi hayatın devam etmesi için son derece önemlidir. Tam olarak hücrelere besin ve oksijen taşınması fonksiyonunun yanı sıra, atık ve karbondioksitinde taşınması, pH düzeyinin düzenlenmesi ve protein, plazma ve bağışıklık sistem akışkanlığının sağlanması gibi fonksiyonları da vardır. Bunun yanında vücudumuzun çeşitli bölgelerinde nabız alınan atardamarlar bulunmaktadır. Bunlar şunlardır.


Nabız Alınan Arterler (Atardamar)


Carotis Arter; Boyunda bulunan aynı zamanda şah damarı olarak da bilinen carotis arter de 2005 yılında yayınlanan yönergede kalbe ciddi zararlar verildiği için nabız almak kaldırıldı. Önceleri, solunumu durmuş ve nabzının da olmadığı varsayılan kişilerde nabız kontrolü buradan yapılmaktaydı.

Brachialis Arter; Musculus teres majör tendonu'nun alt kenarında axillaris arterin devamı olarak başlayıp dirsek çukurunda radialis arter ve ulnaris arter olmak üzere iki uç dala ayrılarak sonlanan ve aynı zamanda nabız alınan damardır.

Radialis Arter; El bileğinde arteria radialis üzerinde alınan nabız.

Femoralis Atrer; Kasık bağının alt kenarında arteria iliaca externa'nın devamı olarak başlayıp, karın ön duvarının alt bölümü, perine derileri, kasık, kasık lenf düğümleri, uyluk kasları ve dış genital bölgelerine dağılmaktadır.

Poblitea Arter; Kan damarı diz arkasında yer alır, diz eklemleri, baldır ve uyluk içindeki kaslara kan akımı sağlar. Popliteal arter derinde olduğundan bur da nabzı elle hissetmek zordur.

Dorsalis Pedis Arter; Ayak bileği eklemi alt kenarı önünden itibaren tibialis anterior arterinin devamı olarak başlayıp, dalları aracılığıyla ayak sırtında dağıldıktan sonra birinci intermetatarsal aralığın üst ucunda birinci dorsal meta tarsal arter ve plantaris profun arter olmak üzere iki uç dala ayrılarak sonlanan arter.

Tibialis Posterior Arter; Tibialis anterior arterinden ayrılıp, m. Popliteus ve diğer arter kolları ile birleşme yaparak diz eklemi ve üst tibiofıbular eklemde dağılan arterdir.

Nabız Alınan Arterler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karotis Arter Belirtileri ve Tedavisi

Karotis Arter Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Arter Belirtileri ve Tedavisi

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nabız Alınan Arterler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arter Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Arter Kesisi Belirtileri ve Tedavisi

Temporal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Temporal Arter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?